Winona County Fair 2018 open class livestock, poultry and rabbit results


(8/1/2018)

Open class goat show

Market goats
Percentage Boer Doe Grand Champion: Mollie Allen, Kasson
Percentage Boer Doe Reserve Grand Champion: Lorch family, Winona
Purebred Boer Doe Grand Champion: Lorch family, Winona
Purebred Boer Doe Reserve Grand Champion: Lorch family, Winona
Boer Market Goat Grand Champion: Johanna Welter, Stewartville
Boer Market Goat Reserve Grand Champion: Elizabeth Krause, Oronoco
Dairy Market Goat Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Dairy Market Goat Reserve Grand Champion: Holst Farm, Kellogg

Dairy goats
Best of Show: The McLaughlin’s, Eyota
Reserve Best of Show: The McLauglin’s, Eyota
Alpine Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Alpine Reserve Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Lamancha Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Lamancha Reserve Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Nigerian Dwarf Grand Champion: The McLaughlin’s, Eyota
Nigerian dwarf Reserve Grand Champion: The McLaughlin’s, Eyota
Nubian Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Recorded grade Grand Champion: Kendra Fritts, Winona
Saanen Grand Champion: Holst Farm, Kellogg
Saanen Reserve Grand Champion: Holst Farm, Kellogg

Open class dairy show
Supreme Senior Champion (overall breeds): Brown Swiss aged cow - Bonow Farms, Lewiston
Supreme Senior Reserve Champion (overall breeds): Holstein three-year-old - Bonow Farms, Lewiston
Supreme Junior Champion (overall breeds): Holstein fall calf - Brea Kieffer, Utica
Supreme Junior Reserve Champion (overall breeds): Brown Swiss fall calf – Bonow Farms, Lewiston
Ayrshire Senior Champion: Pat Ihrke family, St. Charles
Ayrshire Reserve Senior Champion: Mya Fuller, St. Charles
Ayrshire Junior Champion: Maya Fuller, St. Charles
Ayrshire Reserve Junior Champion: Pat Ihrke family, St. Charles
Brown Swiss Senior Champion: Bonow Farms, Lewiston
Brown Swiss Reserve Senior Champion: Kaylee Steele, Lewiston
Brown Swiss Junior Champion: Bonow Farms, Lewiston
Brown Swiss Reserve Junior Champion: Mya Fuller, St. Charles
Crossbred Senior Champion: Lybie Shea, St. Charles
Crossbred Reserve Senior Champion: Jamie Gibbs, Rollingstone
Crossbred Junior Champion: Pat Ihrke family, St. Charles
Crossbred Reserve Junior Champion: Pat Ihrke family, St. Charles
Guernsey Senior Champion: Ella Miller, Lewiston
Guernsey Junior Champion: Ella Miller, Lewiston
Holstein Senior Champion: Bonow Farms, Lewiston
Holstein Reserve Senior Champion: Duncanson Farms, Lewiston
Holstein Junior Champion: Brea Kieffer, Utica
Holstein Reserve Junior Champion: Kylie Verthein, Altura
Jersey Senior Champion: Eryn Orth, Winona
Jersey Reserve Senior Champion: Jamie Gibbs, Rollingstone
Jersey Junior Champion: Jamie Gibbs, Rollingstone
Jersey Reserve Junior Champion: Emma Mulhern
Junior Showmanship Champion: Kylie Ketchum, Altura
Junior Showmanship Reserve Champion: Kalli Tveten, Winona
Intermediate Showmanship Champion: Ava Kieffer, Utica
Intermediate Showmanship Reserve Champion: Adhyn Schell, Lewiston
Senior Showmanship Champion: Sydney Kurth, Lewiston
Senior Showmanship Reserve Champion: Kate Meyer, Rollingstone

Open class rabbit show (first-place)
Junior Buck: Addrianna Ellsworth, St. Charles
Junior Doe: Carter Lorch, Winona
Senior Buck: Audrey Lorch, Winona
Senior Doe: Carter Lorch, Winona
Market Pen: Addrianna Ellsworth, St. Charles

Open class poultry show
Bantam Champion: Addrianna Ellsworth, St. Charles
Large Fowl Champion: Addrianna Ellsworth, St. Charles
Geese Champion: Addrianna Ellsworth, St. Charles
Market Pen: Addrianna Ellsworth, St. Charles

Open class beef show
Angus Champion: Kaehler/Jabs family, St. Charles
Angus Reserve Champion: Aaron Miller, St. Charles
Angus Cow-Calf Champion: Calteaux family, Winona
Angus Bull Champion: Calteaux family, Winona
Commercial Champion: Camron and Paige Hawkinson, Winona
Commercial Reserve Champion: Camron and Paige Hawkinson, Winona
Hereford Champion: Circle S Ranch, Stewartville
Hereford Reserve Champion: Circle S Ranch, Stewartville
Maine Anjou Champion: Mitchell Putzier, St. Charles
Maine Anjou Reserve Champion: Circle S Ranch, Stewartville
Simmental Champion: Morgan Small, St. Charles
Simmental Reserve Champion: Teagen Young, St. Charles
Simmental Foundation Champion: Teagen Young, St. Charles
Simmental Foundation Reserve Champion: Madison Small, St. Charles
Shorthorn Champion: Kaehler/Jabs family, St. Charles
Shorthorn Reserve Champion: Harguth family, St. Charles

Open class sheep show
Overall Champion Ram: Suffolk - Kayleen Kulas, Lanesboro
Overall Reserve Champion Ram: Southdown - Amalia and Malory Anderson, Red Wing
Overall Champion Ewe: Other breed - Nolan Smith, St. Charles
Overall Reserve Champion Ewe: Suffolk - Kayleen Kulas, Lanesboro
Columbia Champion Ram: Justin and Linda Johnson, Winona
Columbia Reserve Champion Ram: Emma Olson, Bloomington
Columbia Champion Ewe: Emma Olson, Bloomington
Columbia Reserve Champion Ewe: Emma Olson, Bloomington
Southdown Champion Ram: Amalia and Malory Anderson, Red Wing
Southdown Champion Ewe: Amalia and Malory Anderson, Red Wing
Suffolk Champion Ram: Kayleen Kulas, Lanesboro
Suffolk Reserve Champion Ram: Aden Kulas, Lanesboro
Suffolk Champion Ewe: Kayleen Kulas, Lanesboro
Suffolk Reserve Champion Ewe: Kayleen Kulas, Lanesboro
Other Breeds Champion Ram: Weston Anderson, Red Wing
Other Breeds Reserve Champion Ram: Weston Anderson, Red Wing
Other Breeds Champion Ewe: Nolan Smith, St. Charles
Other Breeds Reserve Champion Ewe: Nolan Smith, St. Charles

 

Search Archives




Our online forms will help you through the process. Just fill in the fields with your information.

Any troubles, give us a call.