Saint Mary’s honors students for academic achievements


(6/13/2018)

Saint Mary’s University recognized outstanding senior students on April 27 at the annual Honors Convo cation. Highlights of the evening included the announcement of graduate and professional school acceptances, grants and fellowships, and the awarding of the following special honors:

• Lasallian Honors Program Outstanding Lasallian Honors Student Award: Regina Bettag, daughter of Mark and Teresa Bettag of Sheyboygan, Wis.

• Creative Spark Award (art and design award): Grace Homer, daughter of Phil and Cathy Homer of Litchfield, Minn.

• Biology Academic Achievement Award: Elizabeth Atneosen, daughter of Jeffery and Monica Atneosen of Woodbury, Minn; Regina Bettag, daughter of Mark and Teresa Bettag of Sheyboygan, Wis.; Michael Cimba, son of John and Tracy Cimba of Chicago, Ill.; Carina Friend, daughter of Lawrence and Maribeth Friend of Colorado Springs, Colo.; William Grillo, son of William and Heather Grillo of Hermantown, Minn.; Jeremy Heinle, son of Carleen Myers of York, Penn.; and Angela Messer, daughter of Bryan and Mary Messer of St. Paul, Minn.

• Bios Award: Chelsea Hiltner, daughter of Brian and Jackie Hiltner of Coon Rapids, Minn.

• Kevin Martineau Award for Outstanding Academic Achievement and Outstanding International Business Major (business award): Emily Lais, daughter of Brian Lais of Osseo, Minn.

• Outstanding Accounting Major (business award): Daniel Olajonlu, son of John Oluwafemi and Sandra Ajugba of Rogers, Minn.

• Outstanding Business Intelligence and Analytics Major (business award): Shawn Gilbert, son of Shawn and Rachel Gilbert of Rice Lake, Wis.

• Outstanding Entrepreneurship Major (business award): Sean Butcher, son of John and Jeanne Butcher of Cave Creek, Ariz.

• Outstanding Finance Major (business award): Jared Johnson, son of Jim and Lisa Johnson of Hartland, Wis.

• Outstanding International Business Major (business award): Emily Lais, daughter of Brian Lais of Osseo, Minn.

• Outstanding Management Major (business award): Sarah Hanus, daughter of Dale and Arlene Hanus of Wittenberg, Wis.

• Outstanding Marketing Major (business award): Sara Lind, daughter of Daniel and Erika Lind of Peterson, Minn.

• Outstanding Sport Management Major (business award): Allison Borawski, daughter of Richard and Cynthia Borawski of Stickney, Ill.

• American Institute of Chemists Awards: Meaghan Campbell, daughter of Peter and Kris Campbell of Mayer, Minn.; Carina Friend, daughter of Lawrence and Maribeth Friend of Colorado Springs, Colo.; and Brenden Amiotte, son of Richard and Jane Amiotte of Rapid City, S.D.

• Outstanding Senior Award (communications award): Emily Loof, daughter of Ron and Lisa Loof of Colorado Springs, Colo.

• De La Salle Outstanding Pre-service Teaching Awards: Regina Bettag, daughter of Mark and Teresa Bettag of Sheyboygan, Wis. and Sr. Marie Faustina Wolniakowski.

• History Department Distinction Award: Stephen Fishbune, son of son of Richard and Carol Fishbune of Rochester, Minn.

• The Brother J. Robert Lane Historical Essay Prize: Stephen Fishbune, son of Richard and Carol Fishbune of Rochester, Minn.

• Brother Leo Northam Awards (math award): Stephen Fishbune, son of Richard and Carol Fishbune of Rochester, Minn.

• Brother Laurence Walther Founder’s Award (music award): Chad Cagle, son of Brian and Mary Cagle of Washington, Ill.

• Performance Award (music award): Rachel Prince, daughter of Rhonda Fisher of Chippewa Falls, Wis.

• Saint Thomas Aquinas Award for Excellence (philosophy award): Luke Range, son of Donald Range of Houston, Minn.

• Father Andrew Fabian Scholarship (philosophy award): John Zweber, son of Duane and Mary Zweber of Menomonie, Wis.

• Psychology Department Distinction Awards: Jessica Cwik, daughter of Susan Zwick of Chicago, Ill.; Brett Giesen, son of Tom and Candice Giesen of Cato, Wis.; Jamie Henderson, daughter of Steve and Amy Henderson of Madison, Wis.; Alyssa Johnson, daughter of Jeffrey and Amy Johnson of McKinney, Texas; Ruba Kenyi, daughter of Scopas Kenyi and Emela Demark of Rochester, Minn.; Gloria Kranenburg, daughter of David and Gina Kranenburg of Woodstock, Ill.; Summer Lardy, daughter of Mark and Diane Lardy of Richmond, Minn.; Hanna Potter, daughter of Cynthia Potter of Winona, Minn.; Mandy Sailor, daughter of Jeff and Bridget Sailor of Ramsey, Minn.; and Bailey Windsperger, daughter of Michael and Julie Windsperger of Delano, Minn.

• Marilyn Frost Awards (psychology award): Ruba Kenyi, daughter of Scopas Kenyi and Emela Demark of Rochester, Minn. and Summer Lardy, daughter of Mark and Diane Lardy of Richmond, Minn.

• Larry Luttmers Awards (psychology award): Hanna Potter, daughter of Cynthia Potter of Winona, Minn.; and Mandy Sailor, daughter of Jeff and Bridget Sailor of Ramsey, Minn.

• Millie Harrison Spirit Award (theatre award): Courtney Govan, daughter of Brook and Ana Govan of San Diego, Calif.

• The Michael G. Flanagan Ghost Light Award (theatre award): Taylor Novak, daughter of Mark and Sandy Novak of West Salem, Wis.

• Gerald Sullivan Outstanding Theatre Major Award: Celeste Nygren, daughter of George and Sheila Nygren of Seattle, Wash.

• Grove Bree Holman Award (theatre award to a non-major who participated in musicals): Owen Blakely, son of William and Nancy Blakely of Elmhurst, Ill.

See photos from the Honors Convocation at https://plus.google.com/photos/102361482231167766249/album/6551461251541288257?authkey=CMrPgMGljrHn2QE.

 

Search Archives




Our online forms will help you through the process. Just fill in the fields with your information.

Any troubles, give us a call.