Home Page

Search Winona Post:
   GO   x 
Advanced Search
     
  Issue Date:  
  Between  
  and  
     
  Author:  
   
     
  Column / Category:  
   
     
  Issue:  
  Current Issue  
  Past Issues  
  Both  
   Help      Close     GO   Clear   
     
  Tuesday July 29th, 2014    

 Submit Your Event 
S M T W T F S


 

 

 
 

| PLACE CLASSIFIED AD | PLACE EMPLOYMENT AD |

| Home | Advertise with Us | Circulation | Contact Us | About Us | Send a Letter to the Editor |
 

  (ARCHIVES)Back to Current
Winona Area Youth Wrestling Club results (04/08/2009)
Wrestling’s “March Madness” is in full swing now! District and State Qualifiers were held the weekends of March 13th - 15th, and on March 20th - 21st; along with a number of area tournaments as well.

Many youth wrestlers were scattered around the area during these 2 weekends, wrestling hard and winning many awards!

On Friday, March 13th, eighteen wrestlers from the Winona Area Youth Wrestling Club traveled to an N.Y.W.A. (Northland Youth Wrestling Association) District Tournament which was held in Plainview, Mn. All wrestlers winning a first or second place finish in their bracket advance to the N.Y.W.A. Regional Tournament in Rochester on March 28. The following wrestlers competed, and recieved these awards in their brackets: All wrestlers with a * after their names advance to Regional competition.

First Grade

Ryan Henningson* 1st place

Second Grade

Zachary Brom* 1st place

Jacob Mueller* 1st place

Reese Drussell 4th place

Third Grade

Jack Vaselaar* 2nd place

Brice Drussell 3rd place

Shawn Marg 4th place

Dylan Buckland 4th place

Sam Spring 4th place

Fourth Grade

Christopher Wisted* 2nd place

Fifth Grade

Colin Schultz* 1st place

Carl Rackow* 2nd place

Sixth Grade

Jordan Johnson* 1st place

Jacob Timm* 1st place

Zach Mueller* 2nd place

Adrianna Rackow 4th place

Jordan Woodard 4th place

Seventh Grade

Tristan Drazkowski 4th place

On Saturday, March 14th, ten wrestlers from the Winona Area Youth Wrestling Club traveled to another N.Y.W.A. District Tournament, which was held in Stewartville, Mn. All wrestlers who have a first or second place finish in their bracket advance to the N.Y.W.A. Regional Tournament in Rochester on March 28. The following wrestlers competed and recieved these awards in their brackets: All wrestlers with a * after their names advance to the Regional competition.

Second Grade

Dylan Merchlewitz* 1st place

Reese Drussell* 2nd place

Third Grade

Shawn Marg 3rd place

Brice Drussell 3rd place

Dylan Buckland 4th place

Fourth Grade

Dominic Merchlewitz* 1st place

Mason Henke* 2nd place

Sixth Grade

George Weege* 2nd place

Jordan Woodard 4th place

Eighth Grade

Ryan Schultz* 2nd place

Also on Saturday, March 14th, two wrestlers from the Winona Area Youth Wrestling Club traved to the Minnesota Jaycee’s State Wrestling Qualifier in Waseca, Mn. All wrestlers who place a first, second, or a third place finish in their bracket advance to the State Tournament to be held on March 21st in Waseca, Mn. again. These wrestlers competed and recieved the following awards:

First Grade

Trevor Pomeroy* 1st place

Fourth Grade

Chase Pomeroy* 3rd place

Another tournament was also held on Saturday, March 14. This one was in St.Charles, Mn. at the high School. One wrestler from the Winona Area Youth Wrestling Club competed and recieved this award in his bracket:

Third Grade

Anakin Hazelton 3rd place

On Friday, March 20, seven wrestlers from the Winona Area Youth Wrestling Club traveled to the Chatfield youth wrestling tournament, which was held at the high school in Chatfield, Mn. These wrestlers competed and recieved the following awards in their brackets:

Preschool/Pre-K

Logan Henningson 2nd place

First Grade

Ryan Henningson 1st place

Second Grade

Zachary Brom 1st place

Third Grade

Sam Spring 2nd place

Sixth Grade

Tyler Iverson 1st place

Jacob Timm 1st place

Jordan Johnson 3rd place

On Saturday, March 21, seventeen wrestlers from the Winona Area Youth Wrestling Club traveled to another N.Y.W.A. District Tournament and competed. All wrestlers who take a first or second place finish their bracket advance to the N.Y.W.A. Regional Tournament in Rochester, Mn. on March 28. Also in this tournament, any wrestler who takes a third or fourth place finish may be able to go to the Regional Tournament, only if the first or second place finisher has already qualified at a previous District Tournament. The following wrestlers competed, and recieved these awards in their brackets: All wrestlers with a * after their names advance to the Regional competition.

First Grade

Hunter Ciesewski* 3rd place

Second Grade

Jacob Mueller 1st place

Dylan Merchlewitz 1st place

Reese Drussell* 2nd place

Third Grade

Sam Spring* 1st place

Shawn Marg* 4th place

Dylan Buckland* 4th place

Brice Drussell 4th place

Fourth Grade

Dominic Merchlewitz 2nd place

Christopher Wisted 3rd place

Fifth Grade

Carl Rackow 2nd place

Sixth Grade

Jacob Timm 1st place

George Weege 2nd place

Tyler Iverson 2nd place

Adrianna Rackow* 3rd place

Jordan Woodard* 3rd place

Zach Mueller 5th place

* twenty-three kids total are qualified to move on to Regionals*

On Saturday, March 21, one wrestler from the Winona Area Youth Wrestling Club competed in the Caledonia youth tournament, which was held at the high school in Caledonia, Mn. He recieved the following award in his bracket:

Seventh Grade

Tristan Drazkowski 4th place

Also on Saturday, March 21, one wrestler from the Winona Area Youth Wrestling Club competed in the Cashton youth tournament, which was held at the elementry school in Cashton, Wi. He recieved the following award in his bracket:

Third Grade

Anakin Hazelton 4th place

And finally, a member of Winona Area Youth Wrestling Club is a State Champion winner!!! Also, another member is the State Runner-up Champion in their bracket as well!!! The Minnesota Jaycee’s State Wrestling Tournament was held March 21 in Waseca, Mn. Two wrestlers from the Winona Area Youth Wrestling Club earned the right to compete here by placing in the top three of their brackets at the State Qualifier on March 14.These wrestlers competed and recieved these awards in their brackets:

First Grade

Trevor Pomeroy 1st place*

Fourth Grade

Chase Pomeroy 2nd place*

*Congratulations to Trevor & Chase Pomeroy at State!!! 

 

   Copyright © 2014, Winona Post, All Rights Reserved.

 

Send this article to a friend:
Your Email: *
Friend's Email: *
 Submit 
 Back Next Page >>

 

  | PLACE CLASSIFIED AD | PLACE EMPLOYMENT AD |

| Home | Advertise with Us | Circulation | Contact Us | About Us | Send a Letter to the Editor |
 

Contact Us to
Advertise in the
Winona Post!